Navigation Menu+

8 radostí prváka

Posted on Lis 29, 2017 in Deníčky

Už jsem mluvila o tom, jaké strasti mohou potkat prváka, ale protože mi „prváctví“ přináší víc radostí, chci vám teď říct hlavně o nich Kdyby to totiž byly jenom starosti, tak na tom peďáku už přece jen asi nejsem, ale já nejenže že tam jsem, ale dokonce tam (ve většině případů) jsem prostě ráda.

1) Rozloučíte se s matikou/fyzikou/dějepisem, … (dosaďte si libovolný předmět)

Snad každý měl na střední nějaký předmět, který ho vždycky jen štval, rozčiloval se nad ním, ale i tak mu musel věnovat čas, protože bez toho by tu školu prostě neudělal. Pro mě to vždycky byla matika – bojovala jsem s ní, ona bojovala se mnou a byla z toho horkotěžko uhraná remíza. No a přijít na peďák znamenalo, že předměty mimo můj obor mě už trápit nebudou, a to je pocit k nezaplacení.

2) Semestr na rozjezd

Často se říká, že peďák je titul zadarmo. Pohodový způsob, jakým se zatím vyvíjí můj první semestr by tomu docela odpovídal. Na(ně)štěstí jsem se poptala, ona to později zase taková pohodička nebude, ale můžu slíbit, že hned na začátku se na vás nic nesesype, nebudete muset nad učením sedět každý den, prostě se v klidu rozkoukáte.

3) Najdete lidi se stejným nadšením

To mě zahřálo u srdíčka hned na seznamováku. Protože když jdete na peďák, vyberete si obor, který vás nejvíc bere a když tam pak jste, zjistíte, že stejně tak bere ty lidi kolem vás. Na střední jsem samozřejmě měla nadšence do knížek, ale když se tady sejdou lidi z češtiny, můžete to nadšení sledovat v každé tváři a hovory o knížkách by mohly běžet donekonečna. Na chvíli je to takový rozkošný mikrosvět, který mi sedne jako, jak se tak říká, prdel na hrnec.

4) Potkáváte milé tváře

Jak jsem minule psala, ze všech těch nových tváří vám jde hlava kolem, ale ono to v sobě skrývá i výhodu – povětšinou jsou to prostě sluníčka.  Možná je to jen můj dojem, ale třeba by se potvrdil, kdyby se na to udělal výzkum. Lidi na peďáku jsou prostě milejší než jinde.

5) Máte bistro

Sice vám jako prvákovi chvilinku trvá, než ho najdete, protože se tak fikaně schovává ve sklepě, a to ještě docela úplně na konci chodby, ale rozhodně se vyplatí do těch končin zavítat. Mají kafe, to je studentovo must have, mají jídlo, což se taky čas od času hodí. Ale pro mě je tedy hlavní, že mají rakvičky, protože rakvičky jsou štěstí se šlehačkou.

6) Žije to tam

A to prostě chceš! Samotnou mě to překvapilo, ale peďák nemusí být jen školou, kam se přijde na přednášky a po nich se zase odejde. Studentské spolky, besedy, přednášky o fajn tématech, prostě spousta aktivit, do kterých se může člověk zapojit, když chce vysokou zažít i s trošku z jiného pohledu. Třeba z pohledu studentského spolku – můžu říct, že to krom jiných aktivit znamená také hlasité zpívání v blízkém baru.

7) Je to Praha

A to vám žádný jiný peďák nedá. Nad tímhle bodem můžou Pražáci mávnout rukou, ale myslím, že každý z řad naplaveniny mi bude rozumět. Oproti těm našim rodným vískám je tady trochu jiný svět. Nechci znít jako totální vidlák, ale ono to tak je. Najednou má člověk mraky možností, a to je na Praze prostě super.

8) Máte to rádi

Já vím, asi to nejde říct takhle obecně. Ale já jsem ještě mezi prváky nepotkala člověka, který by si na peďák stěžoval. Ne všichni sem chtěli a možná o to víc je hezké, že se jim tady líbí. Asi nějaké kouzlo.