Navigation Menu+

Intro: kdo, co a proč?

Posted on Srp 29, 2017 in Začátky

Vítejte! Vítejte všichni, kdo jste zabloudili na Blog prváka, ať už jste tu náhodou, či úmyslně. Název blogu v sobě neukrývá žádné velké tajemství nebo šifru a skutečně není nic víc ani míň než zápisky prváka (přesněji řečeno tedy prvačky) na peďáku Univerzity Karlovy. Je to takový můj lehce veřejný deníček. Ale protože ne každý prvák si píše deníček, a už vůbec ne každý to dělá veřejně, asi by se hodilo nejdřív zvídavému čtenáři sdělit, kdo vlastně jsem, co tady budu psát a proč to dělám.

Jak už je asi jasné, jsem prvačka. Konkrétně tedy prvačka na peďáku. A i když to možná může být trochu překvapení, peďák byl moje první volba, ta škola, na kterou jsem vážně chtěla jít, i když to spousta lidí bere jako náhradní možnost, nebo jako školu kam jdou, když už nevědí co by. Jmenuji se Lenka a upřímně většinou nějak nevím, co říct, když mi někdo řekne „řekni něco o sobě“. Tak to asi vezmu tak nějak popořadě a řeknu vám věci, které ještě budou na tomhle blogu hrát nějakou roli: jsem z vesnice, takže z Prahy znám nejlíp asi nádraží a Florenc (i když tu vlastně moc dobře ne, protože se tam pořád ztrácím), takže krom toho, že se pokusím studovat, se taky potřebuju naučit trefit z koleje do školy a zpátky, aniž by to trvalo týden. Ráda čtu a – jak už je asi jasný, když píšu tenhle blog – taky ráda píšu. S tím docela i souvisí obor, na který se vlastně chystám, tedy čeština a společenské vědy. A protože pořád malinko počítám s tím, že třeba po roce zjistím, že být učitelkou jsou zkrátka hrozné nervy a že mám obden chuť někoho zabít, zapsala jsem se ještě na Teritoriální studia (jeden nikdy neví, kdy se mu bude chtít ze školství pryč). Tam budu sem tam docházet, protože je to dálkově a v podstatě zatím jenom doufám, že to nějak půjde, aniž bych se předávkovala kafem. Když už jsme u toho kafe, další z věcí o mně je, že nesnáším vstávání (vzdělávání před devátou ráno by mělo být trestné), ale když už vstávat musím, bez kafe se to neobejde. Moje kamarádka sice tvrdí, že je to to nejhnusnější, co kdy pila, ale já na něj nedám dopustit. Stejně jako nedám dopustit na svého psa (sice trochu trouba, ale nejroztomilejší na světě) a na svoje kamarády (vlastně taky trochu troubové, ale v podstatě roztomilí).

„A tak pokud mi uděláte tu radost a čas od času zavítáte na tenhle blog, můžete se pobavit nad trapasy, o které jistě nebude nouze, nebo se tady taky můžete uklidnit, že nejste sami“

Tak o mně už tak nějak víte, i když to nejdůležitější asi je prostě to, že jsem prvačka. Protože o tom tenhle blog bude. Bude o mých omylech, o věcech, o kterých nemám ani tušení, zkrátka o tom, jak tak trochu tápu ve svých začátcích na vejšce. Protože jestli je něco jisté, tak to, že budu tápat dost.

Bud tápat v Praze (ach, ty vesnické starosti), budu tápat ve škole, budu tápat ve výběru předmětů, v poznávání nových lidí, zkrátka asi ve všem, v čem se tápat dá. A tak pokud mi uděláte tu radost a čas od času zavítáte na tenhle blog, můžete se pobavit nad trapasy, o které jistě nebude nouze, nebo se tady taky můžete uklidnit, že nejste sami (a taky se občas asi budete moct škodolibě pousmát, protože přijde první zkouškový a další radosti studia a já tady budu veřejně panikařit). Pokud vás tedy do budoucna čeká rok strávený v těle prváka, možná by vám to mohlo ušetřit pár vlastních trapasů (poskytuji například rady, které by mohly zabránit tomu, abyste před přijímačkami stáli ve frontě u špatných dveří – za to mi třeba budete vděční, protože to znamená ušetřit si vážně nepěkný šok).

Doufám, že se tu s vámi setkám i u dalšího článku, který už nebude jen lehké oťukávání, ale poví vám, co chcete slyšet: jaké to je být prvákem.

6 komentářů

  1. Myslím, že je to skvělý nápad. Letos se také chystám do prváku na pedf. Vzhledem k tomu kolik podobností jsem zde našel, bude zajímavé sledovat, jak se s problémy na které jako prvák narážím, potýkají ostatní. Držím palce do budoucího studia.

  2. Moc krásně zpracované a nápadité, jen tak dál…. Taky jsem prvačka a chystám se na kombinaci ZSV – Dějepis. 🙂 Nechceš občas něco podniknout v Praze? Zajít na kafe nebo tak? Můj fb – Lucie Axmannová.
    Jo a mimochodem, blog si vedu také, ale je celý v angličtině. Kdyby ses nudila, přidávám odkaz. 🙂

  3. Hezky čtivé! A moc fajn nápad 🙂 také nastupuji na peďák UK do prváku, takže díky! 😀 Snad to nějak přežijeme bez větší újmy na zdraví.. a kdyby sis někdy chtěla např. postěžovat, jak je zapisování předmětů nepřehledný (třeba právě u kafe- kafe je láska!!) stačí se ozvat- na fb jako Tereza Doležalová, ale protože těch je asi milion, radši ti posílám žádost 😀 měj se a piš!

  4. Ahoj Lenko, moc sympatické čtení, fandím Ti :)) Jinak mám za sebou bakaláře ČJ-ZSV, tak kdybys s čímkoli chtěla poradit, klidně napiš na fb 🙂 Měj se fajn,
    Terka

  5. No, při čtení jsem zjistila, že toho máme hodně společného. Těším se na další články! 🙂

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *